1. Çantanız kolay bulabileceğiniz bir yerde olsun.
 2. Cam parçalarının ayaklarınıza zarar vermemesi için, terlikleriniz mutlaka yatağınızın dibinde olmalı.
 3. Depremde sağlam bir masa, mobilya, yatak arası gibi bölgelerde, başınızı ellerinizle koruyun ve bulduğunuz en emin hayat üçgeninde cenin pozisyonunda çömelin.
 4. Kesinlikle merdivenlere, asansörlere koşmayın. Sinema, tiyatro gibi mekanlarda, kendinizi koltuk gibi nesnelerle koruyun, sakin olun ve başkalarını da sakinleştirmeye çalışın.
 5. Bina dışında iseniz, binalardan dökülecek parçalardan ve camlardan, elektrik direği ve tellerinden uzakta güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin.
 6. Araç kullanıyorsanız, sarsıntı geçene kadar güvenli bir yerde durun ve araç içinde kalın.
  Mümkünse, trafikten olabildiğince uzaklaşın. Köprü, üst geçit, tüneller tehlikelidir, buralardan ve mümkünse; ağaçlardan, enerji nakil hatlarından uzakta durun…Özellikle denizin çekilme ve birden bire kabarma tehlikesine karşı sahilden olabildiğiniz ölçüde uzakta kalın.
 7. Otelde iseniz, tahmin ettiğiniz sağlam kolon ve kirişin bulunduğu güvenli alanları tercih edin.
 8. Mutlaka ailece ilkyardım kursu alın. Mümkünse, ilinizde AFAD ekibine katılın.
 9. Bulunduğunuz ilin deprem toplanma merkezini öğrenin. Sevdiklerinizle böyle bir durumda nerde bir arada olacağınızı daha önceden karşılaştırın.
 10. Eviniz hasar gördüyse ve evinizi terk etmek zorunda kalıyorsanız; değerli eşyalarınızı alın; bir valize, battaniye, içecek, yiyecek, mevsimine göre kalın ya da ince yedek giysiler alın, sağlam ve rahat ayakkabılarınızı alın.
 11. Evinizde tedbir olarak deprem olasılığına karşı, içinde; kuru ve hemen yenmeye hazır gıdalar, içecekler, uygun kıyafetler, el feneri, radyo ve yedek piller, ilaçlarınızın olduğu ilkyardım çantasını; hemen alıp çıkabileceğiniz bir valiz hazırlayın.
 12. Yatağınızın başucunda kitaplık ve tablo olmasın. Devrilebilir dolapları, tablolarınızı, gardrobunuzu duvara sabitleştirin. Mutfak dolapları içindeki tabak ve bardaklarınızı şiddet sırasında fırlayıp size zarar vermemesi için, dolap kapaklarına özel kilitler takın.

Milletimizinbaşı sağ olsun.

Ayşegül Özkonak

Aile danışmanı

Sosyolog

Ayşegül Özkonak

Kişisel Gelişim Eğitmeni ve Sosyal İletişim Danışmanı

05052509633

www.aysegulozkonak.com

http://www.facebook.com/aysegul.ozkonak
https://instagram.com/aysegulozkonakailedansman

#okul #başarı #eğitim #ilişkiler #kadınlar #erkekler #evliliktesorunlar #evlilikteçözüm #ikiliilişkiler #eşilişkileri #aile #kişiselgelişim #annebabaçocuk #ergenlebaşetmek #çocukbüyütüyorum #enneagram #ergenliksorunları #çocuğumergenoldu
#terapi #nefes #yoga #egzersiz #meditasyon #psikoloji #deprem #acil