ERKEKLERE ÖNERİLER : KADINLARIN DİLİNİ ANLAYABİLMEK
Kadınların dilini anlayabilmek için birazcık dikkat gerekir…Bir şey söylüyorlarsa eğer, söylenen şeyin sizdeki gibi tek bir anlam yoktur. O sözün altında söylenmemiş başka bir anlam daha vardır.
1.İlk tanışma: Yeni tanıştığınızda cinselliği çağrıştıracak söz ve davranışlardan kaçının. Kadınlar cinsel bir nesne olmaktan kaçınırlar. Arkadaşlık ilerleyince o da ancak izin verirse elini tutabilir, yanaklarına dokunabilir, omzuna sarılabilirsiniz. Bu davranışlarla kendini güvende hisseder. Kendine değer verildiğini, önemsendiğini, saygı duyulduğunu hisseder.
2.Özen göstermek: Kadınlar fazla bakımlı erkeği sevmezler. Aşırı parfüm, jöle, törpülü tırnaklar vb. uygulamalar onlara itici gelir. Kadınlara göre erkekler, doğal olmalı. Doğal olmalı derken de saç sakal birbirine karışmış, yağlı saçlar, tüm gün pijamalarla ya da ter kokusu sinmiş kıyafetle dolaşmaktan bahsetmiyorum.
3.Gözlere bakın: Kadın konuşurken gözlerine bakılsın ister. Kadınlar, bebekken bile annesinin yüzüne erkek bebekten 16 kat fazla bakarlar. Dinlenilmek isterler. Kadınlar dırdır ediyorsa ,biraz da dinlenilmediği içindir. Çünkü anlaşılmadığını hissediyordur…Patronunuzla, iş arkadaşınızla, erkek arkadaşlarınızla sohbet edebiliyorsunuz öyle değil mi? Kadınınızla da konuşabilir, onun isteklerine önem verebilirsiniz. Başkalarına verdiğimiz özenin daha fazlasını, eşlerimize vermeliyiz ki, mutluluğumuz bir o kadar artsın.
3.Konuştuklarını anlamaya çalışıyorsanız: Cümle kurarken en çok neyi tekrar ediyorsa ona dikkat edin. Çünkü ya onu sorun ediyordur kendine ya da sizinle onun hakkında konuşmak istiyordur.
-Annem bize gelecekmiş. Annem dedi ki…
4.Özel günler: Doğum günü, evlilik yıl dönümü gibi özel günleri cebinize kaydedip onu mutlaka kutlayın. Kadınlar detay sever. Önemsenmek ister.
5.Hediye vermek: Hediye almak sevgi dili sıralamasında onun birinci dili ise, ona zaman zaman hediye alın. Verirken de sunuma dikkat edin. Kadınlar sunuma önem verir. Verirken gözlerine sevgi dolu bakın.
Çikolata isteği artmışsa ,muayyen günlerinin ortasına gelen günlerdedir ve östrojen miktarı artmış demektir. Hediye alacağınız zamanları bu günlere denk getirirseniz hediyeyi beğenme olasılığı artar.
6.Seni seviyorum hangi sıklıkla söylenmeli: Sık sık ‘’Seni seviyorum ‘’demenize gerek yok. Çünkü o söz; içten gelerek, yüzeysel olmadan samimi olarak söylendiğinde anlam kazanır.
Ancak, kadınınız ‘’Seni seviyorum’’ diyorsa, yankısını bekler. Yani siz de ona;
‘’Ben de seni seviyorum’’ demelisiniz.
‘’Sen beni eskisi kadar sevmiyorsun’’ diyorsa, aslında eskisi gibi ilgi bekliyordur sizden. İltifat etmenizi, onaylamanızı, takdir etmenizi bekliyordur.
7.İstemediğiniz kıyafette ısrar mı ediyor?:
Asla ‘’Çıkar şunu!’’ demeyin. Ters tepebilir. Özellikle de güçsüzlük korkusu varsa, daha çok inat eder. Tartışmaya başlarsınız. Gününüz rezil olur.
-Canım bu seni biraz kilolu mu gösterdi ne? demek daha etkili olur.
Onayladığınız kıyafeti giymesini isterseniz:
Tezgahtar tavrı sergileyin.
-Bu kıyafet sana çok yakıştı. Harika, bedenine ve tenine tam uydu.
Onaylamadığınız bir kıyafeti giymesini istemiyorsanız , kadınınızın zayıf noktası kilo ise, vücudunun herhangi bir bölümüne tepkiliyse mesela kendi belini kalın buluyorsa o bölgeyi fark ettirerek, hafif yüzünüzü de ekşiterek;
‘’Sanki senin bel kısmını daha geniş göstermiş’’ demeniz, ’’ Hiç yakışmadı’’ demenizden daha etkilidir.
Sizin onayladığınız bir kıyafeti giymesini istiyorsanız:
‘’Seni çok fit göstermiş. Harika durmuş üzerinde’’ diyebilirsiniz.(Harika durması da önemli. Yoksa yalan söylediğinizi fark eder. Aman dikkat! Durum daha da kötüleşmesin. 🙂 )
8.Övgü kime yapılmalı: Başka kadını, kendi annesi bile olsa övmeyin. Kıyaslamayın. Sadece onu övün.
9.Eski sevgili ya da eski eş konusu: Eski sevgiliniz ya da varsa eski eşinizi asla ona kötülemeyin ,övmeyin ve asla kıyaslamayın.
-Hepsi geçmişte kaldı. Benim için sen önemlisin. Benim için biz önemliyiz. deyin.
Onun geçmişindeki kişilerin ayrıntısını sormaktan da vazgeçin. Doğrusu olan da bu. Her şey geçmişte kaldı. O ve siz önemlisiniz. Bunu da her şekilde vurgulayın.
10.Kendinize aşık etmek istiyorsanız: Yardımsever olun. Yardım kuruluşlarına beraber katılın. Gezi turlarına birlikte katılın. Başbaşa geçireceğiniz zamanlar ayırın. Beraber yapacağınız etkinlikler, sizi birbirinize yakınlaştırır.
11.Sahiplenme:A kişisi, B kişisi adına herhangi bir katkıda bulunursa, ona bir şekilde yardımcı olursa, emek verirse; B kişisini sahiplenir.
Eşinizin ya da sevdiğiniz kadının sizin için bir şeyler yapmasına izin verin. Kıyafet seçimi ve alımı, pasta -börek yapımı, fikir danışma vb. davranışlar, onun sizi sahiplenmesine neden olur.
12.Özeli Paylaşma: En özelinizi ,projelerinizi, eviniz, aileniz ve kendinizle ilgili hayalleri ilk önce eşinizle paylaşın. Üçüncü kişiden duyarsa öfkesi kabarır. Kendini ikici plana itilmiş hisseder. Değersizlik duygusuna kapılır. Size güveni kalmaz.
13.Öfkeliyse:Omuzlarına sarılın, ellerini tutun. Gözlerine bakın.
– Haklısın. Çok özür dilerim. Seni anlıyorum. Hatalıydım. Çok haklısın.
Biraz sakinleş, bunu ikimiz de sakinken konuşalım. deyin. Dikkatini dağıtacak sözler söyleyin. Ertelemesini sağlayın. Ertelemek öfkenin geçmesini sağlar. İkiniz de sakinken konuyu mutlaka konuşup çözüme bağlayın.
14.Cep telefonu sorunu: Siz cep telefonuyla, bilgisayarla ilgilenirken sık sık sorular sorup, öfleyip püflüyorsa, odadan odaya girip çıkıyor, yüksek sesle konuşarak hızlı hızlı dolaşıyorsa; ’Onu bırak benle ilgilen’ demek istiyordur. Değerli zamanınızı , değerli eşinize ayırın.
15.Şikayetleniyorsa: ’’Bugün tüm gün koşturdum, yoruldum. Tabanlarım ağrıdı.’’ diyorsa, ilgi şefkat istiyordur. Ayaklarına masaj yapıverin. Bu sizin birbirinize olan şefkat ve sevgi duygularınızı artırır.
16.Yardım Konusunda: Mutfakta iş yaparken ;
-Yardım edeyim mi? diye sorun.
-Yok yok ben yaparım. diyor, iki kere tekrarlıyorsa, sizden yardım istiyordur. Kadınlar ısrarı severler. Yardım konusunda ısrar edin.
17. Suratı Asıksa: Eve geldiniz. Suratı asık.
-Ne oldu? diye sordunuz.
-Yok bişey.
Tekrar sordunuz.
-Yok Bir şey.
-Hayatım söyle ne oldu? Var Bir şey. Belli…
-Öf hep ben mi söyleyeceğim. Biraz da sen anla.
(O sırada sizin annenize kızmıştır. Ya da sizin bir davranışınıza.)
Anlaşılmak ,haklı görülmek istiyordur. Dinleyip, haklı olduğunu vurgulayın.
18.Fikrini alacaksanız: Bir şey sordunuz. Yüzünü inceleyin. Suratı asık ;
-Bilmem. kendin bilirsin diyorsa, dikkat ! Orda sorun vardır. Durumu onaylamıyordur.
19.Dır dır ediyorsa:
-İş, iş; hep iş. Senin işin hiç bitmez ki zaten. diyorsa; ilgi bekliyordur. İlgilenin.
-Senin için ne yapmamı istersin? diye sorun.
Kadınlar kendileri için yapılan şeylerden mutlu olurlar. Ne yaptığınız önemli değil. Çaba sarfedin yeter.
20.Kadınınız için başka ne yapmalısınız?: Onu sevin, sayın, ilgi gösterin. Beğendiğinizi zaman zaman vurgulayın.
Sanılanın aksine güldüren değil, yanında kendini güvende hissettiği erkeği sever kadın.
21.Anne baba bağımlısı olmak: Kadınlar, anne baba bağımlısı olan kendi kararını alamayan, karar verirken de sık sık onlara/başkalarına danışan erkeklerden hoşlanmaz. Anne babayı herkes sever ve sayar. Sevip saymalı da. Bağlılık başka, bağımlılık başkadır. Eğer bağımlı iseniz bu konunun uzmanından destek almalısınız. Mutluluğunuz için…
22.Kadınlar anlayış beklerler eşlerinden. Anlayışlı olun.
24.Cinsellikten ziyade dokunulmak, şefkat onlarda daha etkilidir.
25.Haklı görülmek, anlaşılmak ister kadın.
26.Değer görmek ister.
27.Eşiyle sohbet, onaylanmak, takdir ister.
28.Ev işlerinin paylaşılmasını ister. Destek ister.
29.Kadının dilini anlamak aslında kolaydır .O dili anladığınızda ise; iletişiminiz kolaylaşır, mutluluğunuz artar.
30.Kadınınızı anlamanız ve mutlu olmanız dileğiyle…
Sevgiyle kalın.

Ayşegül Özkonak

Aile danışmanı

Kişisel Gelişim Eğitmeni ve Danışmanı