DÜĞÜN YAPMALAR SONA MI ERİYOR?

Coronadan dolayı düğünler ertelemekte ya da az sayıda davetli ile kısa sürede gerçekleşmektedir.

Bir kız annesi diyor ki; “Kızım yakında evlenecek. Ben o kadar eşin dostun düğününde, kaç kişiye altın götürdüm. Düğün yapacağım ki, o altınların karşılığı gelecek. Hem kızımın mürüvetini de görmeye hakkım var. O yüzden kızımın şöyle dosta düşmana karşı, şaşaalı bir düğünü olmalı. Oğlan anası babası olmak kolay mı? Düğün de yapacaklar. Takı da takacaklar. Benim kızım paha biçilmez altın kıymetinde. Ona göre…
Hamama giren terler. Yapsınlar düğünlerini. ”

Kız diyor ki;
” Ben eskiden beri düğün tantanasından nefret ederim. Ne o öyle. Geleni gideni. El öpmeleri; milleti eğlendirmeleri falan? Diyordum. O parayla yurt dışı balayına gidelim diye düşünüyordum. Hatta; ilk başlarda nişanlım da ben de düğün istemiyorduk. Ama annem, teyzem ve ablam
“Düğün bir kere olur. Oğlan tarafına ne yaptırırsan, şimdi yaptırırsın. Daha başka yaptıramazsın. Hem biz senin düğünde oynayacağız.” Yapalım” demişlerken, düğün yaptır. Hem Elalem ne der? Nikahtan gitme mi olurmuş? Babanın ve bizim bir şerefimiz var.” diyorlar. Galiba düğün yapacağız. ”

Oğlan annesi; “Hocam, gelinimiz başta düğün istemiyordu. Ablası, annesi, teyzesi” Düğün olsun. Bir kere olacak. ” diye tutturdular. Gelinimiz fikir değiştirdi. Hocam, inanın düğün masrafından belimizi büküldü. Emeklilikten sonra o kadar borca girdik. N’olur, yazılarınızda bunu da söyleyin. Şu düğün teranesi bir son bulsun. Aileler de rahatlasın. ”

Damat; ” Nişanlım da, ben de düğün istemiyorduk. Ama ailesi baskı yaptı. Annem, babam emekli. Beni ve kardeşlerimi okutmak için yıllarca emek ettiler. Ben 1,5 yıldır çalışıyorum. Bir birikintim yok. Ailem düğünde destek oluyor. Ama bana yapılan harcamadan sonra, kardeşlerim evlenirken de aynı harcamalar olacak. O zaman ne olacak? Onlara bizim düğün benzeri yapmasalar; kardeşlerim, yeni gelinler, dünürler sorun ederler. Yapsalar, anne babam bellerini doğrultamazlar. Ben ne kadar yardım edebilirim ki? Benim de kendime göre harcamalarım artacak.
Lütfen bu düğünler son bulsun. ”

Sizin yorumlarınız benim
için önemli.

Sizce;
a. Düğünler, eski şatafatlı haliyle devam etmeli mi?

b. Daha sade ve gösterişsiz mi yapılmalı?

c. Hiç yapılmamalı mı?

Beyin fırtınası yapalım mı?

1. Sizce yeni evlenen bir çift kaç liraya evlenmekte? (Alınan takılar da dahil.)
Tabii ki, bu miktar kişiden kişiye, bütçeden bütçeye değişir.

2. Kendilerine ait bir arabaları yoksa (ki çoğunun yoktur); şatafatlı düğün parasını düğüne vermek yerine; o parayla, almak istedikleri arabayı alabilirler mi?

3. Kendilerine ait bir evleri yoksa (ki yoktur); şatafatlı düğün parasını düğüne vermek yerine; o parayı, almak istedikleri evin peşinatına ayırabilirler mi?

4. Şatafatlı düğün yerine, yapılması elzem olan ne varsa yapabilirler mi?

5. Alacakları eşyaları minimalist yaşama göre seçseler; aylarca borç ödemekten kurtulsalar nasıl olur?

Yorumlarınızı bekliyorum.
Sevgiyle kalın…

Ayşegül Özkonak
Kişisel Gelişim Eğitmeni ve Sosyal İletişim Danışmanı
05052509633
www.aysegulozkonak.com
http://www.facebook.com/aysegul.ozkonak
http://twitter.com/aysegulozkonak
https://instagram.com/kisiselgelisimdansman
#Nlp #okul #başarı #profesyonelkoç #eğitim #seminer #ilişkiler #kadınlar #erkekler #evliliktesorunlar #evlilikteçözüm #ikiliilişkiler #ekonomi #eşilişkileri #aile #kişiselgelişim #eğitimkoçu #annebabaçocuk
#BÜTÜNSELDÖNÜŞÜMKOÇLUĞU