BİRİSİNDEN HEDİYE ALMAKTAN HOŞLANIR MISINIZ?
Diyelim ki evleniyorsunuz, davetliler size düğün hediyesi getirecek.
Size getirilen hediyeyin nasıl bir hediye olacağını siz belirlemek ister misiniz? Yoksa ne gelirse, sineye mi çekersiniz?
Hediyeleşmek; özellikle de düğünlerde hediyeleşmek, ülkemizin bir kültürüdür. Yeni evlenen, ev alan, oğlunu sünnet ettiren bir aileye, azıcık da olsa bir katkıda bulunmak amacıyla hediye götürülür. Yakın akrabalar hediye olarak; altın ya da para takar. Uzak akrabalar ya da diğer davetliler hediye getirir. Getirirler ama genellikle de getirilen hediyeler birbirine çok benzer.
Hediyelerini alan kişi, gereğinden fazla aynı özellikte olan bu hediyeleri, (işine de yaramıyorsa) bir başkasına götürür. Götürdüğü kişinin de işine yaramıyorsa, O da bir başkasına hediye eder. O da bir başkasına…Hediye ortalıkta dolaşır, durur.
Tabak takımı, bardak takımı, tepsi , vazo vb..aklınıza gelebilen her çeşit hediye…
Peki, bu güzel alışkanlıklarımızı her iki tarafın da yararına olacak bir hale getiremez miyiz?
Hediyemizi kendimiz seçemez miyiz? ( Bunun ayrı bir tekniği var ama ben burada o teknikten bahsetmeyeceğim.
Bazılarınız karşı çıksa da hepimizin işine yarayacak olan kültürel yenilenmeden bahsetmek istiyorum)
Yıllarca Kanada’ da yaşayan bir arkadaşım bahsetmişti. Düğünü olan bir genç kız; arkadaşlarının dostlarının ona hediye alacağını biliyor. Ve evinde eksik olan, alınmasını istediği , arkadaşlarının , dostlarının alabileceği eşyaların bir listesini yapıyor. Kapıya asıyor. Davetlilerden birisi, kendi bütçesine uygun olanı bulup liste üzerine bir çarpı koyuyor. Mesela bir minik saç kurutma makinesi.
Bütçesini aşan durumda, diyelim ki 300 Tl lık bir hediye var. Hediye almak isteyen , bütçesi elvermediği için alamayan diğer 4-5 arkadaşıyla anlaşıp hediyeyi ortak alarak , hem kendi bütçesini zorlamamış oluyor. Hem de, arkadaşının evindeki eksiği gidererek, onun istediği ürünü alarak daha mutlu olmasını sağlamış oluyor.
Listeyi hazırlayan kişi listeleme yaparken, mesela istediği ürün pembe çiçekli masa örtüsü ise nerde gördü, kodu ne, bunu belirtiyor. Davetliler bu hediyeyi alınca da o beğendiği örtüyü yıllarca severek kullanıyor.
Bizim ülkemizde ne oluyor?
1. Hediyeyi kendi bütçemize göre alıyoruz.
Ama o da kullanacak olan kişinin beğenmediği bir hediye olabiliyor.
2. Onun zevkini ve ihtiyacını bilmediğimiz için, mağaza mağaza dolaşıyoruz. Onun zevkini de hayal ediyor ama kendi zevkimize göre alıyoruz.
Hediyeyi alan kişi ne diyor, ne yapıyor ?
“- Amannnn halam da/ arkadaşım da ne getirmiş, napayım ki ben bunu. Bari ben de birine vereyim. Şuna bak. Kendi zevkine göre almış.” Deyip bir köşeye atıyor ya da birine veriyor. Aldığımız hediyenin bir anlamı olmuyor. Boşuna para vermiş oluyoruz. Kişiyi de memnun etmiyoruz.

O halde ne yapalım?
1. Hem onu hem kendimizi memnun etmek için ” Nasıl bir hediye olsun , ne istersin? ”
Diye soralım. Sormak ya da sorunca söylemek ayıp olur demeyelim. Bize küçüklüğümüzden beri “istemek ayıp olur” diye öğretildi. Korkmayın ayıp olmaz.(Ben öyle yapıyorum. Çok da işe yarıyor. Hediyeyi alan da ben de memnun oluyoruz : ) )
2. Ne kadarlık hediye alacaksanız onun ederi kadar parayı kişiye verebilirsiniz. O da gerektiğinde kendisi üzerine de bir miktar ekleyerek istediği şeyi alabilir. Siz de mutlu olursunuz, o da mutlu olur 3.Düğünlerde ve hediyeleşme söz konusu olan diğer durumlarda ; yukarıdaki örnekte olduğu gibi liste yapabiliriz. Bize hediye almak isteyenler (biz başkasına hediye alacaksak )o listeye göre hareket edebilir.(Liste sanal ortamda da davetlilere gönderilebilir. ) Böylece herkes memnun kalır. Deneyin bana teşekkür edeceksiniz.
Hediyeleşmek güzeldir. Hele de işe yararsa, sevdiğimiz ve istediğimiz bir şeyse…
Düşünün; birisi size bir hediye alırken ne arzu ettiğinizi sorsa daha mutlu olmaz mısınız?
Olumlu yönde değişim şart. Yazılarımı okuyanlar; farkındalığı olan insanlar. Değişim sizden başlar ve dalga dalga yayılır. Yeter ki sevgiye, güzelliğe, iyiliğe, doğruya paralel olsun.
Artık bazı şeylerin değişme zamanı geldi. Ne dersiniz? 🙂
Sevgiyle kalın.

Ayşegül Özkonak

www.aysegulozkonak.com