Özgüvensiz insanın özellikleri” adlı yazımda, kişinin kendisini başarısız hissettiğinden bahsettik. Peki nedir başarı? Ne yaparsak kendimizi başarılı hissederiz ya da hissetmeliyiz?

BAŞARI NEDİR?
Başarı, kimine göre mal mülk, para;
Kimine göre şan şöhret,
Kimine göre güzel bir eğitim,
Kimine göre en yüksek makam,
Kimine göre bir dağa tırmanmak, en zirveye…
Kimine göre bir sınav kazanmak.
Kimine göre güzel/ karizmatik bir sevgiliye sahip olmak.
Örnekler çoğaltılabilir.
Başarı kişiden kişiye değişir. Bir şey yaparken ne hissettiğine, nasıl hissettiğine bağlıdır. Nerede, nasıl, niçin, ne yaptığıyla, nasıl sonuçlandığıyla alakalıdır. Başarının tanımı, bir insanın yapmak ya da ulaşmak istediği güzel bir hedefe ulaşabilmesidir. İstediği hedefe ulaşabilen insan, bu işin sonunda huzur, mutluluk ve tamamlanmışlık hissi duyuyorsa, başarmış demektir.
Başarı derken, aslında neyi kastediyoruz?
Eğer bir işin sonunda mutluluk, huzur, tamamlanmışlık hissi varsa ve bu da başarı sayılıyorsa;
“hayatımızda nerelerde başarılı olduk” bir bakalım.
-Ben şu hayatta hiç başarılı olamadım mı diyorsunuz?
Bebekken emeklemeyi, emeklerken düşe kalka yürümeyi ve hatta koşabilmeyi öğrendiniz mi?
Bu bir başarıdır.
Bebeklikte daha “Agu” sesleri çıkartırken, heceleri birleştirip,” anne” demeyi; konuşabilmeyi, hatta şarkı söyleyebilmeyi öğrendiniz mi?
Bu da bir başarıdır.
Okula başlayıp kalem tutmayı dahi bilemezken, yazma ve okumayı öğrenebildiniz mi?
Bu da bir başarıdır.
O halde her seferinde bir hedef belirleyip o hedef için çabaladıysak, bu süreçte yaptıklarımız bize haz verdiyse; başarmışız demektir. Umutlu isek başarmışızdır .Yılmadıysak başarmışızdır. Hakkımızı aramışsak ,adaletli isek başarmışızdır. O iş için emek harcadıysak da başarmışızdır.
Bakış açımızı genişletelim.
Geriye dönüp şöyle bir bakalım. Minicik bebekliğimizden bu yaşa gelene kadar hepimiz ne kadar çok şey başardık öyle değil mi?
Bununla birlikte sadece; hayatı boyunca çok güzel bir fakülte bitirmek, meslek sahibi olmak, makam mevki sahibi olmak, mala mülke kavuşmak, güzel bir eşe, arabaya, eve sahip olmakla da başarılı olunmaz. Asıl başarı insan olabilmektir. Hem de iyi bir insan olabilmek. Onun hazzını duyabilmek, mutluluğunu ve huzurunu hissedebilmek, hissettirebilmek…
Sevgiyle kalın 🙂
Ayşegül Özkonak Kişisel Gelişim Eğitmeni ve Danışmanı