AİLEDE MAHREMİYET
Eğer evlilikte mutluluk istiyorsanız, mutlaka aile içi mahremiyete özen göstermelisiniz.
Eşinizle olan sorunu; arkadaşınızla, anne-babanızla, ablanızla, kardeşinizle paylaşmayın. Aksi halde onlara; duruma müdahale etme hakkı vermiş olursunuz. Müdahil olmakla kalmaz; düzelecek bir evliliğin bozulmasına neden olabilirler. Çünkü yansız davranamaz, duygularıyla hareket ederler.
Boşanmaların %25’i, ailelerin sorunlu evlilik kurumuna her şekilde tepkisel yaklaşımlarından kaynaklanır.
Evliliğinizdeki sorunu paylaştığınızda, eşinizin kişiliğini, davranışlarını eleştirerek; onun ailesi hakkındaki olumsuzlukları, kendi önyargılarını, nefretlerini, şimdiye kadar söyleyemediklerini, kendi yorumlarıyla beraber harmanlayarak sık sık size aktarırlar. Ailedeki (yakın çevredeki )başka erkeklerle ya da gelinlerle eşinizi ve evliliğinizi kıyaslarlar.
-Bak senin arkadaşının kocasına…
O da koca. Karısına nasıl güzel davranıyor. Bir de seninkine bak!
Ben olsam böyle kocayı boşarım hem de bir celsede!
Bu tarz sözler, ister istemez eşinizden soğumanıza neden olur.
Soğumaktan başka, eşinizle ilgili sorunda azalma olsa bile, bu paylaştığınız kişiler anlattıklarınızı asla unutmaz ve zaman zaman gündeme getirir. Her nasılsa damat ya da gelin onların gözünde hep kötüdür. Her şekilde üzülen, yine siz olursunuz.
En doğru davranış, sorunu eşinizle konuşarak çözmektir. Onunla çözemediğiniz durumda ise, güvendiğiniz bir danışmandan yardım almaktır.
Not: Sorunlarımızı hiç mi paylaşmayacağız?
Evlilik kurumunu önemseyen, mantıklı, objektif yaklaşan, ileri görüşlü anne babaya ve arkadaşa sahipseniz, elbette ki paylaşım yapabilirsiniz. Onlar, aile bütünlüğünüz için uygun çözümün neler olduğunu, gerekirse yardım almanız gerektiğini söyleyerek, bu konuda ellerinden geleni yapacaklardır. Her şekilde tabi ki son karar sizin olmalı.
Ailenizde mutluluk sizinle olsun. Sevgiyle kalın.

Ayşegül Özkonak

Aile Danışmanı