EŞİNİZ BİR NARSİST OLABİLİR Mİ?

 1. Narsistler gerçek duygularını göstermekten kaçınır. Empati kuramazlar. Sizin duygularınız da onun için önemli değildir. Hep kendilerini düşünürler. Bencildirler. Siz de kendinizi onun karşısında önemsiz, değersiz hissedersiniz.
 2. İlk tanışmada sizi göklere çıkarır; sonra dibe indirirler. Onun tarafından gerçek anlamda sevilip sevilmediğinizi anlayamazsınız. Beraberken aidiyet duygusu hissetmez; kendinizi ona tam anlamıyla güvenle bırakamazsınız.
 3. Her şeyi kendine hak görürler. Hep haklıdırlar.
  Söz hakkınız elinizden alınmış gibi hissedebilirsiniz. Önemsenmemiş gibi hissedebilirsiniz.
 4. Çevredeki insanlara karşı iyi bir izlenim bırakabilmek için onların yanında size iyi davranmaya çalışırlar ama öfkelendiğinde etrafta kimin olduğunu umursamaz, sizi aşağılayarak, hakaret ederek konuşurlar. Karşısında değersiz, yetersiz, ezilmiş, özgüvensiz; toplum içinde rencide edilmiş, mahçup düşmüş, aşağılanmış hissedersiniz.
 5. Güç, karizma başarı ve kontrolün kendisinde olmasını isterler. Sürekli kendini mükemmel ve başarılı görür ve göstermeye çalışırlar. İtibarını güçlendirmek isterler. Başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğünü merak eder, dış görünüşlerine aşırı önem verirler.
 6. Size kendi isteklerini ısrarla, zorla yaptırırlar. İstekleri konusunda sizi manipüle ederler. Kendinizi mecbur bırakılmış, çaresiz, kullanılmış gibi hissedebilirsiniz.
 7. Hedefine ulaşmak için sözler verir, verdiği sözlerde durmazlar. Yalan söyler, manipüle eder. Güvensizdir ve güven veremezler. Kendinizi kandırılmış kullanılmış hissedebilirsiniz.
 8. Onunla birlikteyken tedirgin olursunuz. Çünkü çok müdahelecidir. Aşıırı kıskanç davranır; istekleri olmadığında sizi yok sayar, evi terk etmekle tehdit eder ya da fiziksel duygusal şekilde cezalandırır.
 9. Kendi yalanını, kendi suçunu, yetersizliklerini size yansıtır, “senin yüzünden başaramadım/ yapamadım” der; sizi suçlar, eleştirir, yargılar; zorla özür diletirler. Kendinizi suçlanmış hissedebilirsiniz.
 10. Sizi akadaş ortamınızdan uzaklaştırır, herbirine bir kulp bulur. Kök ailenizle bağlarınızı koparmak isteyebilir; ama kendisi kendi kök ailesine aşırı derecede bağımlı olabilir. Hatta bir bekar gibi özgürce ve sorumsuz bir şekilde davranabilir. Onun tarafından sevilmemiş ve yalnız hissedebilirsiniz.
 11. Her şeyinize, attığınız her adıma karışırlar. Müdahele eder, yönlendirirler. Kendi başınıza karar veremeyecek duruma gelirsiniz. Daha önce özgüvenli iken, özgüveniniz sarsılır. Kendinizi beceriksiz, başarısız, yetersiz, çaresiz bir insan olarak görmeye başlarsınız. Hatta onun tarafından her şekilde kullanıldığınızı hissedersiniz.
 12. Kendinizi geliştirmek istediğinizde, sizin hayallerinizi, yaptıklarınızı ya da yapacaklarınızı, planlarınızı küçümserler. Değersizleştirirler.
  Engeller koyar, sorun çıkarırlar; bir araba kullanmanızı bile istemezler. Ekonomiyi elinde tutar; ödemeleri kendi yapar; böylece sizi kendisine bağımlı kılmak isterler.
 13. Hiçbir zaman özür dilemezler. Ayrılacağınızı söylediğinizde sizden özür dileyip kendisini affettirebilir ama bir süre sonra fabrika ayarlarına geri dönerler.
 14. Not: Genellikle enneagram kişilik tiplerinden sağlıksız tip sekiz ve tip üçlerde narsist özellik görülür.

NARSİST EŞE KARŞI NE YAPMALIYIZ?

 1. Eğer eşinizi seviyor ve ayrılmak istemiyorsanız;
  asla eleştirmeyin, onunla asla güç savaşına ve tartışmaya girmeyin; çünkü kazanamazsınız.
  Canınızı çok yakarlar.
 2. Olumsuz bir davranışında; ‘ düşünsene böyle davranmaya devam edersen başkaları senin hakkında ne düşünür?’ Deyip bırakın. Çünkü ‘elalem’ ve İtibar; onlar için çok önemlidir; davranışlarını bir nebze de olsa düzeltme yoluna gidebilirler.
 3. ‘Böyle davrandığında ben kendim şöyle şöyle hissediyorum’ diyerek duygularınızı ifade edin; ama bağırıp çağırmadan, suçlamadan, eleştirmeden, yargılamadan, kınamadan konuşun.
 4. ‘ Sen iyi bir insansın, başarılısın, yeteneklisin. İyi bir eş ve iyi bir babasın/ annesin. Bununla birlikte bana yalnızken de toplum içindeyken de saygıyla ve sevgiyle davranırsan; kendimi daha iyi, daha değerli ve yeterli hissedeceğim. Sana yakışan da budur. Çünkü sen öyle bir insansın. Birbirimize karşı saygılı ve anlayışlı davranırsak iletişimimiz daha iyi olur. ‘
 5. Böylece hem kendinizi ifade etmiş, hem de zamanla onun davranışlarında olumlu değişiklikler yapmış olabilirsiniz.

Not: Tüm çabalarımıza rağmen eşinizin tavırları değişmiyorsa, sizi üzüyorsa, baş edemiyorsanız; kendinizi ruhsal anlamda güçlü hissetmek için, öfke yönetimi eğitimlerine katılabilir, bireysel bir destek alabilirsiniz. Çünkü narsistler destek almaya gelmezler.

Ailedanışmanı

Sosyolog

Ayşegül Özkonak

Kişisel Gelişim Eğitmeni ve Sosyal İletişim Danışmanı

05052509633

www.aysegulozkonak.com

http://www.facebook.com/aysegul.ozkonak

https://instagram.com/aysegulozkonakailedansman