KENDİNİ BULMAK
Minicik, korunmasız bir bebek olarak geliriz dünyaya. Anne babamız bize kendi anne babalarından ne öğreti aldılarsa aktarırlar.
O öğretilerin içinde belki de bizi kısıtlayan, hayatta adım atmamızı engelleyen, kişiliğimize, yeteneklerimize uygun olmayan aktarımlar da vardır. O öğretileri biz seçemeyiz. Bununla birlikte, yanlışı fark ettiğimizde; kaldığımız yerden başlayıp, bizim için doğru olanı seçtiğimizde; mutluluk da gelir, huzur da, sevgi de, sağlık da, başarı da, maddi manevi bolluk bereket de.
“Böyle gelmiş böyle gider” demek yerine kendi yolumuzu çizebilme şansına sahip olduğumuzu bildiğimizde ise, hayatımızdaki olumsuzluklar yerini; olumluluklara bırakır.
Eskiden sinirlendiğimiz, öfkelendiğimiz şeylere eskisi kadar kızmadığımızı, kapana kısılmışlıkların aslında zihnimizden kaynaklandığını da far kederiz.
Korkular, kaygılar, endişeler, suçluluklar, suçlamalar, kin, nefret, öfke serbest kaldığında; hayatın aslında nasıl da yaşanılacak bir yer olduğunu da fark ederiz.
Bir danışanımın “Hocam seans bitip, ofisin kapısından çıktığımda; yıllardır sanki ilk defa nefes aldığımı fark ettim. Tıpkı bir kuş kadar özgürleştim.” dediği gibi… Zihnimizdeki olumsuz düşüncelerden özgürleşince dünya da özgürleşir.
Biz değişince dünya da değişir.
Sevgiyle kalın. 😊
Ayşegül Özkonak