BEDENİNİZLE BARIŞIK MISINIZ?
Ramazan ayından yeni çıktık. Kimimiz orucunu tuttu. Kimimiz tutmadı ya da tutamadı.
Bayramda eş dost ziyaretlerinde ikram edilen tatlılara bazılarımız “HAYIR” diyemiyor. Siz de hayır diyemiyenlerden misiniz?
Kendinize içinizden şunu sorun:
-Bu benim bedenim için sağlıklı mı? Bedenime yarar mı?
Bunu yemem elzem mi?
Cevabı size gelecektir.

Bir ay bedenimiz farklı bir tempodaydı. Enzimlerimiz hormonlarımız, hücre ve dokularımız farklı tempoya alıştı. Üç gün boyunca bize sunulan aşırı tatlı, yağlı gıdalara hazır değil.
Size tavsiyem; doktorunuza, diyetisyeninize kulak vermeniz ve tabi ki bana da. 😊
Akşam sessiz, sakin bir ortamda gözlerinizi kapattığınızda bedeninizle konuşun. İki elinizi kalp bölgenize koyun. Derin nefesler alıp verin. Sadece bedeninize; kendinize odaklanın.
-Sevgili bedenim, seni şimdiye kadar hor kullandığım için senden özür dilerim. Seni önemsemediğim için, saygı duymadığım için, küçük gördüğüm için, beğenmediğim için, unuttuğum için, başkalarıyla kıyasladığım için, yetersiz gördüğüm için, güzel ve güçlü bulmadığım için, sevmediğim için (kendi bedeniniz hakkında ne düşünüyorsanız ilave edin) senden özür dilerim. Seni seviyorum, lütfen beni affet. Bundan böyle senin için uygun olan besinleri yiyip, senin için uygun davranışları yapacağım. Yürüyüş yapacağım. Egzersiz yapacağım.( Vb.) 😊 🙏 😇
Bu uygulamayı 21 gün yapın.
Böylece bedeninizle barışacaksınız.
Hiç bedeninizle konuştunuz mu? Deneyin ve farkı farkedin….
Sağlıkla ve sevgiyle kalın… 😊
Ayşegül Özkonak
Kişisel Gelişim Eğitmeni ve Danışmanı