BEDENİNİZLE KONUŞUN
Hastalıklarınız, ağrı ve acılarınız var mı? Ya da sürekli hastalıktan muzdarip bir yakınınız?…
Aldığımız ilaçlarla; hissettiğimiz ağrılar, acılar belli bir miktar azaltılabilir. Ama kısa süreliğine…Çünkü hastalık bir sonuçtur.
Değerli doktorlarımız, BEDENimizdeki o sonucu tedavi ederler. RUH, ZİHİN , DUYGU parçamızdaki o gizlediğimiz, (sümen altı ettiğimiz) nedenler ne olacak? …Bizler bedensel, ruhsal, zihinsel, duygusal varlıklarız. Hastalık ise, bunlardan birindeki dengenin bozulması…
Sadece sonuca odaklanırsak, altta yatan nedenleri çıkarmazsak; bu ağrı, acı ve sızılar devam eder durur. Ya da başka bir yerden bize el sallayıp ” Ben burdayım” der. Ta ki onun asıl nedenini tesbit edip, onunla vedalaşana kadar.
Hastalıklar, aslında ruhumuzun bedenimizle konuşmasıdır. “Beni de duy. Ben de varım. Farkında mısın, bana işkence ediyorsun” diye haykırmasıdır.
Hastaysak, bedenimizle, ruhumuzla konuşalım. Bize söylemek istediği çok şeyler var. Söylemek istediklerine kulak verelim.
Kime öfkeliyiz?
Kimi affetmedik?
Kimi suçluyoruz?
Kimi eleştiriyoruz?
Kime nefretimiz var?
Kendimize mi, anne babamıza mı, eşimize mi, evladımıza mı, öğretmenimize mi, kardeşimize mi, gelinimize mi, kayınvalidemize mi?
Kendimizden bile gizlediğimiz, bilinçaltımızdan bağıran ama bilincimizle susturmaya çalıştığımız nelerimiz var?
Önce özümüzle buluşalım. İçimizdeki o çocukla… Sonra mı, sonrası o bize haksızlık ettiğini düşündüğümüz anne babamızla, sonra atalarımızla …Bize akan o olumsuz tüm bağları koparalım. Olumluları kabul edelim. Olumsuz tüm anıları, düşünce ve inançları iptal edelim. Yerine doğru inançlar koyalım. Herşeyi; en başta da kendimizi affedelim. Özgürleşelim😊
İşte o zaman gerçek anlamda sağlığımıza kavuşuruz.
Ayşegül Özkonak
Kişisel Gelişim Eğitmeni ve Danışmanı