BEDENİMİZLE KONUŞMA
Bir araba düşünün. Yeni aldınız. Çok güzel. Kullanıyorsunuz, virajları hızla dönüyor, yokuşları o hızla çıkıyorsunuz. Çamurlu , karlı, buzlu yollarda, çukurlarda dikkatsizce sürüyorsunuz. Gereğinden fazla motora yükleniyorsunuz. Temizliğini ve bakımını yaptırmıyorsunuz? Küçük küçük bir yerlerden ses veriyor, bir şey olmaz diyorsunuz…Zaman geçiyor sesler artıyor. Sizce bir süre sonra bu arabaya ne olur?…
İşte bedenimiz, ruhumuz, zihnimiz de böyle.
Bedenimizi hor kullanıyoruz. Bir yerden arızalanıyor, geçer diyoruz. Bir süre sonra, bu arıza bir yerde değil, birkaç yerde ortaya çıkıyor. Yılların birikimi…Sonra gelsin ilaçlar. İlaçlar da o arızalı yeri düzeltirken, diğer taraftan yan etkilerle bir şekilde zarar da veriyor.
Peki ne yapmalıyız?
Bedenimize saygı göstermeliyiz.
Onun mutlu olacağı şeyleri yapmalıyız.
Fazla ayakta kalmamalı, egzersiz yapmalı, yürüyüş yapmalı, duş almalıyız. Uygun sağlıklı besinlerle beslenmeli abur cuburdan kaçınmalıyız. Kendimize zaman ayırmalıyız. Sabah kalktığımızda ilk günaydını, ilk” seni seviyorum” u kendimize söylemeliyiz.

Bugün size bir egzersiz vermek istiyorum.
Egzersizden önce sakin bir yere oturun. 5 derin nefes alıp verin. Gevşeyin.
Bedenimizi hor kullandığımız için ondan özür dileme egzersizi:

Sevgili bedenim. Seni olduğun gibi kabul ediyor ve seviyorum.
Hayatıma anlam katıyorsun. Tüm işlerimi mükemmel sağlığında yapabildiğim için şükürler olsun.
Sevgili bedenim. Seni şimdiye kadar hor kullandığım için , seni ikinci plana attığım için lütfen beni affet. ( ilave etmek istediğiniz sözleri ilave edebilirsiniz) Bu günden sonra, sana özen göstermeye niyet ediyorum. Seni seviyorum. Teşekkür ederim.

Zihin ve ruh için, meditasyon yapmalı, bize huzur veren insanlarla birlikte olmaya çalışmalıyız. İbadetimizi yapmalıyız. Şükretmeliyiz Yaradanımıza…
Kitap okumalı , gereksiz düşüncelerden uzaklaşmalıyız. Başkalarını dedikodusundan eleştiri, yargılama, suçlama, kınamadan uzak durmalıyız.
Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeliyiz. Hobi kurslarına gitmeli, belki bir enstrüman çalmalı, belki bir koroya katılmalıyız.
Kendimizi yenilemeli, geliştirmeliyiz.
Her gün yeni şeyler öğrenmeli, sevdiklerimize zaman ayırmalıyız.
Hayat amacımızı belirlemeliyiz.
Nefes egzersizi yapmalıyız.
Affetmeliyiz.
Sevgiyi alıp, verebilmeliyiz.
Bizi üzenlerle ruhsal anlamda kontratlarımızı tamamen bitirmeliyiz.

Bugün tanıdık tanımadık , sevdiğimiz ve hasta olan herkese şifa duası gönderelim.
Huzur, güven, sağlık, mutluluk sizinle olsun.
Hadi şimdi gülümseyin. Gününüz güzel geçsin.

Sevgiyle kalın.

Ayşegül Özkonak