Dedikodu edelim, güzelleşelim !

Size birileri hakkında olumsuz şeyler söylemek isteyen bir arkadaşınızdan hiç şu sözü işittiniz mi? “Dedikodu edelim, güzelleşelim ! ”
Bunu söyleyen arkadaşınız size ortak arkadaşınızı çekiştirir. Siz de “ayıp olmasın” ya da “samimiyetim bozulmasın” diye dinlemek zorunda kalırsınız. Hatta ” – Yapma ya, gerçekten mi? Hiç de beklemezdim. Allah Allahhh, ayıp, ayıp !? Utanmaz !? ” Gibi cümlelerle karşılık verirsiniz. Anlatan arkadaşınız , size anlatmış rahatlamıştır.( Aslında rahatlamaz da, geçici rahatladığını zanneder).
Ya siz? Bir an dedikodusunu yaptığınız ortak arkadaşınızla karşılaştığınızda neler hissedersiniz? Nasıl davranırsınız? Sizin enerjiniz ne durumda?…
Doğru veya değil. Asla başkalarını kınama hakkına sahip değiliz. Herkes kendi öğretisini yaşıyor.
Eğer biri, başka biri hakkında olumsuz bir söz sarfetmek istiyorsa, lütfen kabul etmeyin.
” – Kimsenin iç halini bilemeyiz. Kimseyi eleştirme, kınama, yargılama, suçlama hakkına da sahip değiliz. Bu tarz konuşmalardan hoşlanmıyorum. Rahatsız oluyorum. Herkes kendi öğretisini yaşar” Deyin. Bunu söylemeye hakkınız var. Unutmayın. O anlatan arkadaşınız da kendi öğretisini yaşıyor. Yaşadıkları ona ders veriyor. O öğretiyi alana kadar bu ders devam edecek. Ya da daha kısa yoldan öğretiyi sonlandıracak.
Karar sizin. Sevgiyle, umutla, ışıkla kalın.
Ayşegül Özkonak