BİRİLERİ SİZİ SİNİRLENDİRİYOR MU?
Hepimiz toplumsal varlıklarız.Sosyal gruplar içinde bulunuyoruz.Zaman zaman bazı iletişim sorunları da yaşıyor olabiliriz.Nedir bu sorunlar? Örneğin, bulunduğumuz grup içinde bizi sinirlendiren,davranış ya da sözüyle canımızı sıkan bir insan olabilir.O ortamda o kadar insan var ve sadece birisiyle bir sorun yaşıyorsak, bunun bir nedeni olmalı.
Yıllar önce Davranış Psikolojisi Eğitimi alırken değerli bir hocam şunu söylemişti:”- Eğer birisi sizi sinirlendiriyorsa, siz de onu sinirlendirecek birşeyler yapmışsınızdır. Davranışlar,etki- tepki olayıdır. ”
Davranışlar madem etki – tepki olayı ; durup düşünelim. Sinirlendiğimiz insana biz daha önce ne yaptık?
Onunla ilgili yaşadıklarımızı düşünelim. Ona sevmediği bir söz sarfetmiş olabilir miyiz?
İstemediği bir şakayı yapmış olabilir miyiz?
Olumsuz bir davranış sergilemiş olabilir miyiz?
Bilimi bir kenara koyup, Spirituel anlamda konuşursak,o kişi bizim aynamız.Bize birşeyler öğretiyor. Belki gereksiz şakalar yapmamamız gerektiğini, şaka yapayım derken; kalp kırmamamız gerektiğini öğretiyor.
Belki bize yapılan gereksiz şakalara, davranışlara fazla sessiz kalmamamızı; fazla tepki veriyorsak da, o fazla tepkiyi azaltmamız gerektiğini öğretiyor. Belki değersizlik ve yetersizlik duygumuzun olduğunu, bu duyguların aslında canımızı çok yaktığını,anlamsız olduğunu, makam,mevki,eğitimin insanları ayrıştırdığını,sınıflandırdığını; aslında her insanın denk olduğunu öğretiyor. Belki sorunlar karşısında; problem yaşadığımız insana duygularımızı (arkasından değil), yüzüne uygun bir dille ifade etmemizi öğretiyor.
Belki ettiğimiz söz ve yaptığımız davranışa dikkat etmemiz gerektiğini öğretiyor.
Kimbilir belki de olumsuz davranışımızı değiştirmemizi sağlıyor.
Kimbilir?…
Durup düşünelim. Sizce hangisi?…
Sevgiyle kalın. Ayşegül Özkonak