BAKIMA MUHTAÇ EBEVEYNLERE NASIL BİR DUYGU HİSSEDİYORSUNUZ?
Anne babanız yaşlandı. Bakıma muhtaç oldu diyelim.
Onlara bakarken hangi duygu içindesiniz?
1. Ailede bu görevi yalnızca siz üstlendiniz? Kardeşleriniz kılını kıpırdatmıyor. Onlara karşı bir öfke duyuyorsunuz.
2. Onlarla ilgilenme işini kardeşleriniz yapıyor. Sizin umrunuz değil. Çünkü ebeveynlerinizin size karşı haksızlık yaptıklarını düşünüyor, öfke duyuyorsunuz?

Bir ailede bakıma ihtiyacı olan ebeveynlerle alâkadar olma görevi, tek bir kardeş üzerinde ise; bir dengesizlik söz konusudur. Sorumluluğu tek başına sırtlanan kişi bunu isteyerek yapıyorsa ; bu tavrın esas nedeni; anne baba tarafından sevilme ihtiyacı, onay, değer ve kabul görme isteğinden, hayır diyememekten, vicdan, merhamet duygusu ile hareket etmesinden kaynaklanır. Kişi ailede tüm yükü üstlenmiştir ama bazen yine de kimseye yaranamıyordur. Bir süre sonra, kardeşlere ve (” vicdanım rahat” dese de zaman zaman )ana babaya karşı öfke, kırgınlık duyguları oluşmaya başlar. Eğer böyle bir durumdaysanız, kardeşleriniz size yardım teklif etmiyorsa, siz onlardan maddi manevi yardım talep etmelisiniz. Böylece öfke duygunuz oluşmaz. Ailede iş bölümü ile her anlamda rahatlamış olursunuz ve yaşamınız da dengeye girer.
Eğer tam tersi, anne babanın bakımını üstlenmek istemiyorsanız; ya bu konuda şimdiye kadar sorumluluk almamışsınızdır. Ya da küçüklüğünüzden bu yana sevgi dağılımında, miras paylaşımında dengesizlik yaşadığınız, bu sebeple ebeveynlerinize öfke duyduğunuz için onların bakımlarını da üstlenmek istemezsiniz.
Bilinçli halinizle,” Onlar benim atam. Tabii ki ilgilenmeliyim.” dersiniz. Bilinçaltından ise yanlarına dahi gitmek istemezsiniz. Çünkü altbilinç sizin davranışlarınızı belirler. Bu konuda onları affetme çalışması yapmalısınız. Kendi başınıza yapamıyorsanız, yardım almalısınız. Çünkü mantık ve vicdan arasında sıkışıp kalırsınız…Bu da iş ortamınızı, çekirdek ailenizi, sosyal yaşamınızı olumsuz etkiler.
Affetme çalışması sonrası, onlarla ilgilenme görevini isteyerek yapmaya başlarsınız. Böylece ruh, beden, zihniniz dengeye girer ve anne-baba hayır duası alıp, kendi evlatlarınıza da güzel bir rol model olabilirsiniz. Ne dersiniz?…

Hanenizde sağlık, mutluluk, huzur, maddi manevi bolluk bereketle ve sevgiyle kalın …

Ayşegül Özkonak