KADINLAR ALDATIR MI?
Aldatmanın erkeklere has olduğu sanılırken, ne yazık ki son zamanlarda kadınlarda da bu davranışın arttığı gözlenmektedir. Aldatma nedenleri kadın ve erkeğe göre değişir.
Nedenler çeşitli olmakla birlikte;
erkeklerdeki daha çok fiziksel (cinsel)bir arayışken,
kadınlardaki ise birinci öncelik duygusal boşluğu doldurma arayışıdır. Cinsellik arayışı ise sonlardadır. Bunun dışında kadınlar kolay kolay aldatamaz.
Annelik içgüdüsü, sadakat ön plandadır.

KADINLARDAKİ ALDATMA NEDENLERİ NELERDİR?

1. Kadın eşinden beklediği ilgi, sevgi, saygı, güven, beğenilme, anlayış, özen, bağlılık, güvence, şefkat bulamıyorsa, duygusal bir boşluk hissediyorsa aldatabilir.

2. Eşi tarafından aldatıldığını öğrenip ona karşı misilleme isteği geliştirdiyse aldatabilir.

3. Kadın eşi tarafından değersiz, yetersiz hissettiriliyorsa ( tartışma, hakaret, taciz gibi sözel ya da fiziksel şiddete maruz bırakılıyorsa ve bu bunalımlı bir dönemde müsaitlik söz konusuysa) aldatabilir.

4. Aidiyet duygusunu yaşayamıyorsa (kendini eşine ve yuvasına ait hissedemiyorsa)
aldatabilir.

5. Eski sevgilisi ya da partneriyle bitmemiş ilişki yeniden canlandıysa, ruhsal anlamda bağını koparamadıysa, aldatabilir.

6.Yıllarca eşine, onun ailesine kızgınlık, öfke yaşadı; affedemedi, duygu blokajları neticesinde hastalıklara maruz kaldı; gereken ilgiyi bulamadı ve çok beklediği o ilgiyi, kendisine duygusal anlamda yaklaşan başka bir erkekte bulduysa aldatabilir.

7. Kadın mutsuzsa; uyumsuzluk arttı ve erkeği maddi manevi de aştıysa,
eşinden daha güçlü hissettiği başka bir erkekle aldatabilir. Bu duruma kadının davranış kalıpları etkendir. Mesela, kadın bilgi odaklıysa bilgi bakımından üstün erkeği seçebilir. Nesne odaklıysa ekonomik anlamda güçlü erkeğe yönelebilir. Hareketi seviyorsa eylem odaklı erkeği seçebilir.

8. Erkekle sevmeden evlendiyse, ruhen, bedenen ve cinsel anlamda uyum yoksa aldatabilir.

9. Erkek bireysel temizliğine dikkat etmiyorsa, saç sakal birbirine karışmış, fırçalanmamış dişler, kötü nefes ve beden kokusu ile evde, sokakta dolaşıyor, kendine gereken özeni göstermiyorsa bu da etken olabilir. Çünkü özen, kaybetme riski ile ters orantılıdır. Özen göstermedikçe kaybetme riski de artar. Kadın, bu tarz bir erkeği kendine yakıştıramaz. Kendine yakıştırdığı, yakınlaştığı, iltifat bulduğu başka bir erkekle aldatabilir.

10. Özellikle de sosyal medya buna daha fazla olanak sağlamaktadır. Yani ulaşılabilirlik büyük etkendir.

11. Kadın, kendi babası ile ilişkisinde sorun yaşıyorsa, eşi babasına benzemiyor ama aldattığı erkek ( karakter ya da tip olarak)babasına benziyorsa ya da baba ile bugüne kadar getirdiği çözemediği sorunlar varsa aldatabilir. Çünkü çocukluğunda bilinçaltında bitmemiş ilişki, onu böyle bir ilişkiye itebilir. O yüzden mutlaka baba ile ilgili sorunu ruhsal olarak yapılan tekniklerle çözmesi gerekir.

12. Çekim yasasına göre, kişi herhangi bir yakınının ya da arkadaşının yaşamış olduğu aldatma olayından çok etkilenmiş ” bu kadar da olur mu? Koskoca evli barklı kadın ya da adam. Hiç yakışıyor mu?Utanmaz ahlâksız!” Gibi sözler ya da düşünceyle yargıladı, kınadıysa bu olumsuz enerjiyi kendine çeker. Kendisi de aldatabilir ya da aldatılabilir.
Ya da ” Ya eşim beni aldatırsa? Aldatmayan erkek yoktur” İnancı, düşüncesi, korkusu da, bu negatif enerjiyi çekebilir.
(Büyüklerimizin; “kınama, kınadığın başına gelir” sözü de burdan gelmekte.)

BU KONUDA NE YAPMALI ?

Kadın olsun erkek olsun, sosyal medya hesaplarında mesajlar bölümünü kullanmamalı. İşi gereği sosyal medya mesajlarını takip edebilir ama sırf sohbet amaçlı gelen mesajlara cevap vermemeli.
Kanka, arkadaş, abi- kardeş, dert ortağı olmak amaçlı başlayan sohbetler, aldatmayla sonuçlanabilmektedir. Karşı cinsten biriyle dert ortağı olmak mümkün değildir. Bir sorun varsa en doğru davranış, o kişinin bir uzmanın desteğine başvurmasıdır.
Eğer ortada bir aldatma vakası varsa, kişi aldatıldıysa, ayrıntısını öğrenmeye çalışmamalıdır. Aksi halde bu durum kişide olumsuz bir çapa oluşturur. Yani o duruma kitlenir. Affedemez. Aklından bu senaryo çıkmaz ve sonucu bilinen vaka gerçekleşir. Bunu aşmak kolay değildir. Profesyonel bir yardım almalıdır. Kişiler aldıkları yardım sonrasında eskisinden daha iyi bir iletişimi yakalayabilmekteler. Ayrılıp ayrılmama kararı yine kendilerine ait olsa da, her iki taraf da şimdiye kadar, evliliklerinde yapmadığı, yapamadığı olumlu davranışların neler olması gerektiğini farkedip, hatalarını gözlemleyebilmekteler. Kendi yanlışlarını düzeltme yoluna gidebilmekteler.
Birey eğer aldatılan değil de aldatansa, (aldatma bir kere de olsa çok kere de olsa) yine yardım almalı. Kişi yakalanmamış olsa bile, ister istemez zihninde oluşacak suçluluk duygusu; kendisini sürekli rahatsız ederek, tüm yaşam bölümlerini altüst edeceğinden; suçluluk duygusundan, aldatma gibi olumsuz davranıştan, vicdan azabından kurtulma, kendini affetme, hayatına yeni bir sayfa açma, belki eşiyle olmadığından daha fazla bir mutluluk ve huzuru yakalayabilmesi için güvendiği, inandığı bir danışmandan yardım almalıdır.
İnsanlar hata yapabilir bununla birlikte önemli olan o hatayı bir daha tekrar etmemektir. Ama eğer aldatma davranışında tekrar varsa orda hastalık vardır. Yani o kişinin yine yardım alması gerekir.

Not: Bu maddelere sahip her kadın aldatabilir anlamına gelmez. Değerleri arasında namus kavramı ağır basıyorsa buna tenezzül dahi etmez. Yine de
kadınlar duygusal boşluktan aldattıkları için, bu konuda erkeklere daha fazla iş düşmekte.
Yuvayı dişi kuş yapar; bunun yanısıra erkek de, yuva kurmaya ve o yuvanın devamına destek olmalıdır.
Maddeler yeniden gözden geçirildiğinde; kadınların ilgi, sevgi, saygı, bağlılık, güvence, sadakat, anlayış bekledikleri; şefkat, özen, eşi tarafından değer ve haklı görülme, beğenilme, duygusal tatmin istedikleri farkedilecektir.

Sayın beyler, yuvanızda mutluluk istiyorsanız, (sizi ilgilendiren maddelerdeki) olumlu davranışları eşinize uygulamak çok da zor olmasa gerek.
Ne dersiniz?…
Kadınınızla (erkeğinizle) birlikte; mutlulukla, huzurla ve sevgiyle kalın. 😊

Kişisel Gelişim Eğitmeni ve Sosyal İletişim Danışmanı
Ayşegül Özkonak