EVLİLİKTE KARARSIZLIK

“Annem ve babam çocukluğumdan beri sürekli kavga ederlerdi. Çünkü babam alkolikti.
Akşamları sarhoş bir halde eve geldiği zamanlar, annemle tartışırlar, birbirlerine hakaretler ederlerdi. Anneme müthiş kızardım.
Babam normalde sessiz sakin bir adamdı. İçe kapanıktı. Ama alkol kullandığı zamanlarda tamamen farklı bir insan olurdu. Bu defa da babama kızardım. İkisi kavga ettiklerinde
ben ve kardeşim, bir kenara siner, o azab dolu anların geçmesi için gözlerimizi kapar, dua ederdik.
Şimdi büyüdüm ama evliliğe karşı gel gitlerim var. Alkol kelimesinden bile tüylerim diken diken olurken; her nedense evlilik amaçlı karşıma çıkan tüm erkekler alkol kullanıyor. Bir yanım yuva kurmak istiyor, diğer yanım aklını kullan diyor. Bu açmazdan kurtulmak istiyorum. Kararsızlık ve ikilem beni yiyip bitiriyor. ”

Çocuklukta ” Ben babam gibi bir erkekle evlenmeyeceğim/ annem gibi bir kadınla evlenmeyeceğim .”diyen birisi; tıpkı istemediği özellikteki biriyle evlenebilir.
Nedeni şu:
1.Bilinç kabul etmese bile, bilinçaltı öğrenilmiş olanı güvenilir buluyor. Kuantum çekim yasası; reddettiğin sana yapışıyor. Bilinçli halinle,
” Onun gibi biriyle evlenmeyeceğim” dersin. Bilinçaltında olumsuz ek atılır. “Onun gibi biriyle evleneceğim.” şekline dönüşebilir.
2. Evlilikten korku varsa, önce o korkunun nedeni tespit edilip kök inanç bulunup, korkmakla ilgili travmanın temizlenmesi gerekir. Mutlu bir evliliğin; mümkün, güvenilir, kolay, buna hakkı olduğu, layık olduğu, izinli olduğu inançlarının ve hislerinin yüklenmesi gerekir.
Sevgiyle kalın.
Ayşegül Özkonak
Aile Danışmanı