Pek çok insan evliliğinde sorun yaşıyor ve bunu nasıl çözeceğini de bilmiyor. Ya eşi danışmanlık istemiyor ya “Aman başkaları bizi mutsuz sanmasın, el alem ne der?” Ya da ” böyle gelmiş böyle gider” diye sineye çekiyor.
Bir danışmana gitme şansı da olmadığı durumda; evlilikte etkili iletişim eğitim seminerleri evlilikteki sorunların düzelmesinde büyük fayda sağlıyor.

EVLİLİKTE ETKİLİ İLETİŞİMDE BİLİNMESİ GEREKENLER
Evlilikte Etkili İletişim Seminer Konu İçeriği

  1. Kendimizi tanıma:

Evlilikte olsun, iş ve özel yaşamda olsun; başkalarının değişmesini beklersek ,bin yıl da geçse değişmezler. Değişim içimizde başlar. Biz değişirsek, dünya da değişir. Değişmek için de önce kendimizi tanımalıyız, kendini tanıyan dünyayı tanır.
Kendimizi tanıyınca, eşimizi de, başkalarını da tanır ve onlara nasıl davranmamız gerektiğini de fark ederiz.

2. Evlenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz? :

Hayatımıza yeni bir sayfa açarken, nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmek, doğru seçimler yapmamızı sağlar.

3. Mutluluğa Engel Olan Davranışlar:

Eşlerden birinin, yanlış davranış ve sözü diğerinin tepkisine neden olur .Evliliğimizde yaptığımız hatalı davranış ve kullandığımız yanlış sözleri fark edersek, doğrusunu kullanmaya çabalarız. Farkındalık, değişimde ilk adımı sağlar.

4. Kadın Erkek Arasındaki Farklar:

Kadın erkek arasındaki farkları bilmek, bizim gereksiz yere üzülmemizi önler. Eşimizle doğru iletişim için, nelere dikkat etmemiz gerektiğini fark ettirir.

5. Kadınların Erkeklerden; Erkeklerin Kadınlardan Bekledikleri :

Eşimizin beklentilerinin farkına varmak, kendi beklentilerimizi ifade etme şeklini bilmek, mutluluğa yeni bir kapı açar.

6. Evlilikte Öfke İle Yönetimi:

Eşimiz öfkelendiğinde nasıl tepki vereceğimiz gerektiğini ve öfke kontrolünü sağlama yöntemini bildiğimizde, öfkenin yıkıcı etkisinden korunur, sorunlar yaşamayız.

7. Gelin-Kayınvalide Sorunları ve
Eşlerin Birbirlerinin Aileleriyle Olan İletişimi:

Kayınvalide – gelin ilişkisi ve ailelerle iletişim sorunu mutsuzlukta çok etkilidir.
Bu ilişkiyi iyi hale getirme yollarını bilebilirsek, mutluluğumuzu da artırabiliriz.

8. Eşimizi Dinlemenin Yolları:

Birbirimizi dinlediğimizi sanıyoruz ama dinlemiyoruz. Dinleyebilmeyi ve kendimizi dinletme yöntemini bilebilirsek, mutluluk yolunda ilerleyebiliriz.

9. Mutlu Olmak İçin Dikkat Etmemiz Gereken Söz ve Davranışlar:

Değiştirmemiz gereken söz ve davranışların neler olduğunu fark eder ve değiştirirsek, tüm bu sorunların esas çözümlerini bilebilir, teknikleri ,örnekleri uygulayabilirsek , mutluluğumuz da artar.

Hayatımızda ve evliliğimizde mutluluk istiyorsak; kendimizi değiştirmeli ve değişim için de bir adım atmalıyız.

Ayşegül Özkonak