ERKEKLER NEDEN ALDATIR?

İsimsiz…
“Hocam merhaba.10 yıllık evliyim. Mutlu bir evliliğimiz vardı. Vardı diyorum. Çünkü kocamla şimdiye kadar bir sorunumuz yoktu. Geçen ay cebinde mesajlar ve fotoğraflar yakalayana kadar. Kendisine de belli etmemeye çalışıyorum. Kocamı çok seviyorum. Şimdi ne yapmalıyım. Lütfen bana bir akıl verin. Yoksa kafayı yiyeceğim. Herşey yerli yerindeyken beni neden aldattı ki? ”

ERKEKLERİN ALDATMA NEDENLERİ NELER ?

Bir erkeğin yaşamında tanıştığı ilk karşı cins; kendi annesidir. Anne ile olan iletişimsizlik; yıllar sonra onun karşı cinsle olan ilişkisini de olumsuz etkileyebilir.

1. Anne ile ilgili içsel çatışmaların olması.

2. Yaş ilerledikçe erkek olarak kendini cinsel anlamda güçlü gösterme çabası.
Cinsel anlamda hala çekici olduğunu ispat etme isteği. Özellikle, eşini kendisinden yaşça küçük kızlarla aldatan erkekler, kendisinin hala cinsel başarıya sahip bir erkek olduğunu ispata çalışıyor olabilir.

3. Eşi tarafından sürekli eleştirilen, yargılanan, kınanan, suçlanan, kıyaslanan, küçük düşürülen erkek, aldatarak bu duyguları hissettirene karşı intikamını almış olabilmektedir.

4. Erkek olarak, değersizlik, yetersizlik duygusunun olması, elde edilemeyecek kadınları elde edince zafer kazanmışlık hissi =başarı duygusunun oluşması.

5. Merhamet duygusunun dönüşüme uğraması. Zorluklarla mücadele eden, güçsüz, korunmaya muhtaç olan bir karşı cinse karşı koruma içgüdüsüyle başlayan davranış şekli, daha sonra o kişiyle devam eden görüşmeler sonrası; birlikte olma isteğine dönüşebilir.

6. Eşinden cinsel ve duygusal anlamda tatmin olamıyorsa; eşini de ‘’ çantada keklik ’’ olarak görüyorsa,

7. Eşi ona sürekli olumsuz davranıyorsa; asık suratlı, kavgacı, şikayetçi, mızmız, dırdırcıysa,

8. Karısıyla yeterince, istediği iletişimi sağlayamıyorsa, sürekli bir tartışma ortamı varsa,

9. Çok eşlilik geni taşıyorsa ( bknz; Vasopressin reseptörleri yoksa ; Louann Brizendine Erkek Beyni ),

10. Andropoza girme korkusu varsa,

11. Cinsel zevki ön plana alma onun için önemliyse, eşine kendini ifade edemiyorsa, Adrenalin eksikliği varsa,

12. Kadın her ne kadar
“- Kocamla bir sorunumuz yok.” dese bile;
erkekte sevgi isteği, önemsenme isteği, ilgi isteği varsa ve erkek bu isteklerinin karşılanmadığına inanıyorsa,

13. Cinsel hayatının monoton olduğuna inanıyorsa, ve duygusal boşluk da hissediyorsa,

14. Karısı onu küçümsüyorsa,

15. Karısı; kendi kişisel bakımına ve çekici olmaya, kadınsı olmaya kısacası kendine özen göstermiyorsa,

16. Karısında aldatılma korkusu var ve erkeği bu konularda sürekli suçlayıp kontrol ediyorsa erkeğini “- Al işte gerçekten aldatayım da gör.” davranışına itebilir. Ya da aldatmaya meyilli hale getirebilir.
Ayrıca kadında aldatılma korkusu varsa, bildiğiniz Kuantum çekim yasası gerçekleşir. Erkek aldatmayacaksa da aldatabilir duruma gelir. Olay;
“- Korktuğum başıma geldi” ye dönüşebilir.

17. Erkeğin babası, dayısı, amcası aldatan bir erkekse, ve bu davranışı rol model olarak kabul ettiyse, (bilinçli haliyle ” aldatma yanlış” der, ama aynı babası gibi davranır. Çünkü davranışı bilinçaltında kendine kopyalamıştır.)

18. Daha çok; iş arkadaşı gibi fiziksel anlamda fazla yakın oldukları ya da sosyal medyada yıllar sonra bulduğu
unutamadığı bir çocukluk arkadaşı, eski sevgili ya da eski bir okul arkadaşı; ya da kendine yakın hissettiği akraba, aile dostu gibi yakından
tanıdıkları kadınlarla partnerlerini
aldatabilmektedirler.
Not:Tüm bunların olması aldatmayı mübah saymamalı.

ERKEKLERİN ALDATMADAKİ İNANÇLARI

Ortak bilinçten gelen,
“Erkeğin elinin kiri. Aldatmayan erkek yoktur.”
“Aldatmayan erkek ya erkek değildir ya parası yoktur.”… gibi olumsuz inançlar;
“Eşim beni anlamıyor, benimle ilgilenmiyor, onunla cinsel anlamda anlaşamıyoruz.”
“Eşim eskiden olduğu gibi bakımlı değil. Ona karşı istek duymuyorum.”
“Çocuklar olmasa çoktan boşanırdım ‘’ vb. Gibi inançlar, aldatmaya kılıf hazırlayan inançlardır.

ALDATAN ERKEKLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Eskiden kılık kıyafetini önemsemeyen erkek, aldatmaya başladığında kendine, saçına başına ayrı bir özen göstermeye başlar. AVM’ lere daha sık uğrar, kendi tarzı olmayan kıyafetler bile alabilir. Kiloluysa diyete ve spora başlayabilir. Banyo yapmaya erinen erkek, banyo yapmaya aşırı isteklidir. Her zaman kullandığı parfümden farklı parfüm kullanmaya başlayabilir. Eve dönüş saatleri değişir. Geç gelmeler, il dışı seyahatler ve iş toplantıları artar. Para harcama oranı eskiye göre artar. Cep telefonunu evde iken sessize ve her daim yanına alabilir ya da gelen telefonlara cevap vermek için ayrı bir odaya çekilir. Farklı şifreler koyar. Sık sık mesajlaşır. Her zamanki tavırları farklılaşabilir. Eşine, eve ve çocuklara karşı ilgisizleşir. Hatta agresifleşir. Normalde hediye almıyorsa, karısına sık sık hediye almaya; bazen de olmadığı kadar iyi davranmaya, cinsel gücünde bir artış olmaya başlayabilir. Bu durum, vicdan azabından ya da suçunu gizleme isteğinden kaynaklanacağı gibi, cinsel performansın artması, kendini bu anlamda başarılı görmesinden de kaynaklanabilir. BU BELİRTİLER ALDATIYOR ANLAMINA GELMESE DE, erkeğindeki değişiklikler; kadının sezgi gücü tarafından hemen farkedilir.

ALDATAN ERKEKTEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Erkek aldattıktan bir süre sonra, başarılı hissetme duyguları azalmaya; kendini suçlu hissetmeye, özsaygısını, özgüvenini yitirmeye başlar.
Başka bir ilişkinin getirdiği sorumluluk, tedirginlik, yakalanma korkusu ve kaygısı, utanç duyma, hem eşi hem sevgilisi tarafından terkedilme, reddedilme korkusu, toplum içinde saygınlığını yitirme kaygı ve korkusu ile cebelleşmeye başlar.

ALDATILIYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Eğer erkeğiniz tarafından aldatıldığınızı düşünüyorsanız, kesin kanıt yoksa, önce gizliden, “Sana inanıyorum, sana güveniyorum” mesajı verin.
Eğer kesin kanıt varsa,
” Benimle eskisi gibi ilgilenmediğini ve uzak durmak istediğini hissediyorum. Bu durum beni rahatsız ediyor. Bu konuda bir yardım alalım mı? ” şeklinde eşinizle konuşmalısınız.

Eğer eşiniz, başka birisi olduğunu açıkça itiraf ederse; bazı duygu durumlarından geçeceğinizi bilin. Öfke, üzüntü, kırgınlık, kızgınlık, kin, nefret, yas süreci, uykusuzluk, onurunuzun ve gururunuzun incinmesi, öc alma isteği, güven duygusunda zedelenme, özgüven, özsaygı, özdeğerinizin azalması, yetersizlik duygusu, kendini sevmeme, terkedilme, istenmeme, reddedilme, kabul edilmeme duygusu ve korkusu, son olarak da depresyon dönemi başlayacaktır.

Bu dönem kişiden kişiye değişebilir. Bazılarında bir kaç ay, bazılarında aylarca hatta yıllarca dönem dönem devam edebilir. Bu dönemde bir evlilik veya ilişki terapistine başvurulması gerekir. Çünkü aldatılma bir travmadır.
Aldatılma sonrasında yaşanan sıkıntılar ve sorunlar, her iki taraf için de; bakış açılarının, algının değiştirilmesi, hataların telafisi ve teknik çalışmalarla çözülebilen bir durumdur.
Evliliği hemen bitirmek yerine; “bu davranışa ya da duruma nasıl bir çözüm sağlanmalı?”
“bu durum bana ne öğretti? Kendimde neyi, nasıl değiştirebilirim? ” kısmına odaklanarak, altta yatan nedenler tesbit edilerek, “aldatma/aldatılma korkusu giderilerek, her iki eş de farkında olmadan yaptıkları davranışlarını düzelterek; SEVGİYİ , SAYGIYI ve GÜVENİ ARTIRICI ÇÖZÜMLER ve TEKNİKLER sayesinde, mutluluk için yeni bir başlangıç oluşturabilirler.

Sevgiyle kalın… 😊
Ayşegül Özkonak Kişisel Gelişim Eğitmeni ve Sosyal İletişim Danışmanı